Виртуални магазини ще развиват земеделското и занаятчийско производство
във Велико Търново и Крайова
Платформа за електронна търговия с виртуални магазини ще развива земеделското и занаятчийското производство във Велико Търново (България) и Крайова (Румъния), както и в трансграничния регион от двете страни на р. Дунав. Иновативната маркетинг система ще бъде създадена по проекта „FairDeal – мрежа от платформи за бърза доставка на уникални занаятчийски и фермерски продукти“. Инвестиционното намерение е с водеща организация Община Велико Търново, а партньори са Асоциация „Диманш“(Румъния) (DA), Двустранна Българо-Румънска Търговска Камара (България) (BCCBR) и Национален театър “Марин Сореску” – Крайова (Румъния).
Проектът е на стойност от 656 426,06 евро, а бюджетът на Община Велико Търново е 360 657,97 евро. Изпълнението ще продължи 18 месеца, считано от 8 юни 2017 година, когато бе подписан договорът за реализация. Финансирането е по Програма Interreg V-A Румъния – България 2014-2020, по приоритетна ос 4 – „Квалифициращ и приобщаващ регион“.
След проведена процедура, реализирана според всички изисквания на нормативната уредба за обществени поръчки, бе избран изпълнител за управление на проекта. Целта е осигуряването на добро, качествено и своевременно изпълнение на заложените дейности.
За да бъде създаден най-подходящият софтуер, който ще управлява виртуалните магазини за търговия със земеделска и занаятчийска продукция, една от първите задачи е проучване на настоящето състояние на пазара. След анализа на бизнес процесите и потребителските потребности, земеделските производители и занаятчиите ще бъдат детайлно запознати с иновативните решения и възможности на новата платформа. За целта, с тях ще бъдат проведени няколко обучителни семинара, ще бъдат провеждани дискусии, кръгли маси, както и два големи фермерски пазара – един във Велико Търново и втори – в Крайова. По този начин, както и с помощта на обучени експерти и промоутъри ще бъде преодоляна вродената съпротива срещу новото. Постепенно, сред самите представители на малкия и среден бизнес ще бъде създадена вътрешна структура за взаимопомощ, а мярката ще гарантира устойчивостта на проекта в дългосрочен план и успешното функциониране на виртуалните магазини.
Иновативната платформа за онлайн търговия ще позволи на малкия и средния бизнес да разшири контактите си, да рекламира бързо, лесно и достъпно продукцията си. По този начин уникалните земеделски и занаятчийски продукти от двете страни на р. Дунав ще бъдат поставени във фокуса на внимание на крайния потребител, ще се скъси и връзката между доставчик и клиент. Голямо предимство на FariDeal е възможността й за интеграция с утвърдени и широко известни платформи като Amazon, Ebay, финансовата мрежа PayPal и др. Всичко това ще насърчи производителността.
Проектът за иновативна маркетинг мрежа с виртуални магазини FairDeal кореспондира и с опазването на националната идентичност, културното наследство и многообразие на България и Румъния. Техен неизменен елемент са както характерните за двете държави занаяти, така и кулинарните продукти.
Платформата за дигитална търговия FairDeal ще повлияе положително и върху състоянието на пазара на труда. От една страна, в трансграничния регион ще бъдат разкрити нови работни места вследствие на разширяването на производителността на малкия и среден бизнес. От друга страна, проектът създава възможност за трудова заетост на трайно безработни лица. FairDeal ще даде алтернатива и за хора, търсещи надомна или на непълно работно време работа, както на работещи, които искат да сменят сферата на дейност.
Целеви групи са също местни власти/общности, провеждащи политики за стимулиране на младежката заетост и трудовата мобилност, за намаляване на безработицата и социална интеграция на хора в неравностойно положение.