Велико Търново е все по-близо до първата дигитална платформа
за търговия на земеделски и занаятчийски продукти
Велико Търново е все по-близо до създаването на първата по рода си платформа за онлайн търговия на местни земеделски и занаятчийски продукти. Това ще стане с реализацията на проекта FairDeal, одобрен и получил финансиране по Програма Interreg V-A Румъния – България 2014-2020, по приоритетна ос 4 – „Квалифициращ и приобщаващ регион“. Водеща организация е Община Велико Търново, а партньори са Асоциация „Диманш“(Румъния) (DA), Двустранна Българо-Румънска Търговска Камара (България) (BCCBR) и Национален театър “Марин Сореску” – Крайова (Румъния). Стойността на проекта е 656 426,06 евро, а бюджетът на Община Велико Търново е 360 657,97 евро. Срокът за реализация е 18 месеца, считано от 8 юни 2017 година.
Вече е подписан договорът за управление на проекта „FairDeal – мрежа от платформи за бърза доставка на уникални занаятчийски и фермерски продукти“. Това гарантира доброто, своевременно и качествено изпълнение на заложените дейности.
Иновативната мрежа за маркетинг, промотиране, бизнес контакти и сделки с местна земеделска и занаятчийска продукция ще включва разнообразни платформи, които както самостоятелно, така и в съвкупност ще създадат нови възможности пред малкия и средния бизнес в трансграничния регион. Производителите ще могат максимално бързо и лесно да комуникират, да рекламират и да търгуват с продуктите си, което ще насърчи дейността им. Платформата е планирана като кибер-посредник с виртуални магазини. По същество проектът осигурява „по-справедлива сделка“ (fair deal) не само за бизнеса, но и за крайните потребители, скъсява пътя между доставчика и клиентите. Голямо предимство e възможността за интеграцията й с доказани търговски портали като Amazon, еBay, с финансовата мрежа PayPal и др.
Интерактивната мрежа ще повлияе благоприятно и на пазара на труда. Промяната на традиционните методи за търговия в сферата на земеделието и занаятчийството в посока „дигитализиране“ ще увеличи ефективността на търговските отношения, производителността и по този начин ще създаде нови работни места.
Една от първите задачи при управлението на проекта е проучване на настоящото състояние на пазара на труда. На тази база ще бъдат изготвени конкретни технически решения за характеристиките на софтуера, чрез който ще бъде реализирана мрежата за електронна търговия. Предстоят също работни срещи и дискусии със заинтересованите страни – кръгли маси, за да бъдат взети под внимание всички гледни точки.
Възможностите на FairDeal ще бъдат представени пред малкия и среден бизнес в трансграничния регион по време на няколко обучителни семинара. Ще бъдат изградени структури за взаимопомощ, които да подпомагат занаятчиите и земеделските производители с ограничени компютърни познания по въпросите за публикуване на онлайн оферти и управление на клиентски поръчки. Постепенно местните организации и сдружения, с които е осъществен контакт, ще бъдат насърчавани да поемат ролята на промоутъри, с което ще се гарантира устойчивостта на проекта в дългосрочен план.
Ще бъдат организирани два земеделски и занаятчийски панаира – един във Велико Търново и един Крайова.
Като акцентира върху земеделските и занаятчийските продукти и производства, проектът отговаря на целите на политиката на ЕС за опазване на националната идентичност, културното наследство и многообразие.