Близо 40 великотърновски творци представиха богатството на българските занаяти в Крайова, Румъния. Майстори от Самоводската чаршия в Старата столица и техни колеги от целия регион участваха в базар за занаятчии, провел се на 20 и 21 октомври в румънския град. Пред местните жители те показаха ръчно изработени сувенири, плетива, ръкоделия и др.
Българските изложители предизвикаха голям интерес, а павилионите с техните изделия останаха отворени чак до вечерните часове. Великотърновските занаятчии подробно разказваха и за старинните технологии, по които практикуват в дюкяните си на Чаршията.
В Крайова българите представиха традиционни занаяти, сред които: дърворезба, куюмджийство, кожарство, шекерджийство, керамика и др. С автентични носии бяха пременени дамите от работилница „Седянка“, които посветиха посетителите в тайните на бродирането и плетенето. С бурни аплодисменти бе посрещнато майсторско изпълнение на гъдулка на Данаил Йорданов. Интересен бе и щандът на производителите на кулинарни и месни продукти от биволско месо.
Пред представители на бизнеса и на различни организации в Крайова бе презентирана първата по рода си платформа за електронна търговия чрез виртуални магазини за занаятчийски продукти FairDeal. Лектор бе Павел Христов – началник на отдел „Информационно-техническо обслужване“ в Община Велико Търново и ръководител на проекта.
Двудневният форум бе част от проект “FairDeal – мрежа – платформа за бърза доставка на уникални занаятчийски продукти в района на трансграничното сътрудничество“, с водеща организация Община Велико Търново и партньори – Асоциация „Диманш“(Румъния) (DA), Двустранна Българо-Румънска Търговска Камара (България) (BCCBR) и Национален театър “Марин Сореску” – Крайова (Румъния).
Създаването на иновативната маркетингова система е финансирана по Програма Interreg V-A Румъния – България 2014-2020, по приоритетна ос 4 – „Квалифициращ и приобщаващ регион“.
Същият по рода си базар за занаятчии от двете страни на р. Дунав предстои да бъде организиран и във Велико Търново.